Sajnálatos módon sokakat eltántorítanak a napelemes rendszerek telepítésétől azok a szóbeszédben vagy interneten keringő tévhitek, amik egyáltalán nem megalapozottak. Ebben a cikkünkben összeszedtük azokat a leggyakoribb téves kijelentéseket, megállapításokat, amikkel találkozhatnak a nem kellően tájékozott olvasók. Bízunk abban, hogy írásunk segít abban, hogy tisztán lássanak azok, akik a napelem technológia iránt érdeklődnek, és egy fotovoltaikus rendszer megvásárlásával meghozhassák életük egyik legjobb döntését. Nézzük is miként cáfolják meg a téves információkat a napelemes tapasztalatok!
1. Soha sem térül meg a napelem
Az egyik legnagyobb tévhit, hogy a napelemes rendszer felszerelése egy ingatlanra sosem térül meg. A megtérülésnek egyszerű számítással utána lehet járni. Manapság azt mondhatjuk, hogy egy fotovoltaikus rendszer nagyjából 10 év alatt hozza vissza az árát, és mivel a napelemek több évtizeden át képesek közel a teljesítményük maximumán működni, ezért a tizedik évtől már jövedelmet is termelnek. A megtérülési idő pedig még ennél is rövidebb lehet, mivel vannak már állami támogatások napelem telepítésre. A megtérülés számítással kapcsolatban részletesen egyik korábbi cikkünkben írtunk.
2. Megfizethetetlenül drága a napelemes rendszer
Manapság ez sem igaz! 10-15 évvel korábban a napelem rendszer kiépítése még csak a módosabb réteg kiváltságát képezték, manapság viszont szinte bárki számára hozzáférhető megoldást jelentenek ezek a berendezések a saját villamosenergia-szükségletek kielégítésére. Egy háztartás ellátását biztosító napelemes rendszer nagyjából 1,8-2,2 millió Ft között mozog, ami napjainkban nem számít jelentős befektetésnek. Ráadásul ez az összeg, mint említettük 10 év alatt meg is térül!
3. A szélturbinák hatásosabbak a napelemeknél
Ez az állítás relatív. Ahogy a napelemes rendszereknek az éjszaka, a borús ég, a leárnyékolás, úgy a szélerőműveknek a szélcsend a nagy ellenségük. Ugyanakkor azt is ki kell emelni, hogy amíg napsütés szinte bárhol elérhető, addig állandóan jelenlévő és megfelelő erejű szél nem. Ez az oka annak is, hogy hazánkban olyan kevés helyen találunk szélturbinákat. Ráadásul háztartási méretű szélerőművet sokkal bonyolultabb létrehozni és engedélyeztetni, míg a napelemes rendszerből szinte bármekkorát ki lehet alakítani.
4. A napelemgyártás nem környezetbarát, veszélyes hulladékkal jár
Mint minden terméknél a gyártáshoz energiát kell felhasználni. Az energiafelhasználás pedig károsanyag-kibocsátással jár, ami környezetkárosító hatású. Ugyanakkor az olyan vállalatok, akik alapvetően e tevékenység visszaszorítását elősegítő termékeket gyártanak különös figyelmet fordítanak saját tevékenységükre is. Nem ritka eset, hogy a napelemgyártás esetén szükséges energiát éppen a gyárra szerelt napelemek állítják elő!
Ráadásul a napelemekhez rendre olyan alapanyagokat használnak fel, amelyek újrahasznosíthatóak (alumínium, réz) és igen keresettek a piacon. Így a melléktermékként keletkező anyagok esetében nem áll fenn annak veszélye, hogy hulladékként végzik. Továbbá érdemes azt is kiemelni, hogy előrehaladott és bizakodásra okot adó kutatások zajlanak annak érdekében is, hogy a távoli jövőben esetlegesen elhasználódott, vagy sérült napelemeket újrahasznosítsák. Erről szóló cikkünket itt olvashatja.
Emellett a napelemgyártók és napelem forgalmazók esetében az újrahasznosítás kötelessége is fennáll, így a panelek semmiképp sem végzik majd hulladékként.
5. Csak nappal termel, éjjel nincs áram a házban
A napelemek működésének alapvető feltétele a napfény, így valóban nem termel a rendszer áramot éjszaka. Az viszont egyáltalán nem helytálló kijelentés, hogy ezen időszakban nincs áram a házban. Éjszaka a háztartási eszközök, fogyasztók a villamosenergia-hálózatból vételezik az energiát. Egy jól megtervezett napelem rendszer viszont annyi energiát képes megtermelni egy évben, hogy az a háztartás teljes szükségletét fedezni tudja. Igaz a napelemek termelése éves szinten nem egyenletes, de a tavasztól őszig tartó időszakban annyi többlet kerül betermelésre a hálózatba, hogy az kiegyenlíti a téli alultermelő időszakot. Az ad-vesz óra (kétirányú mérőberendezés) és applikáció segít a napelem által termel áram aktuális és éves viszonyainak nyomonkövetésében.
A fenti állítás, csak akkor fordulhat elő, ha szigetüzemű napelemes rendszer lett kiépítve, és az akkumulátor kapacitása nem elegendő ahhoz, hogy éjszaka is biztosítsa a kellő energiát.
6. 5 év múlva tönkre megy az inverter
Ez az állítás sem igaz! Bár néhány éve még a legtöbb napelem inverter csupán 5 év garanciával bírt, az korántsem jelentette azt, hogy ennyi egy berendezés élettartama. A legújabb Growatt inverterekre például az alapgarancia 10 év, amely az EU-SOLAR Nyrt-nél további 5, 10 év kitolt garanciaidővel is megvásárolható. A napelem élettartam alatt viszont előfordul, hogy tönkre megy az inverter, amit cserélni kell, viszont a panelek minden gond nélkül újra csatlakoztathatók.
7. Az akkumulátorok pár év alatt tönkremennek
Ahogy minden elektromos vagy elektromossággal működő berendezésnél, úgy az akkumulátorokra is igaz, hogy a technológia rengeteget fejlődött az utóbbi évtizedben. Az napelemes rendszerhez használt speciális energiatárolók pedig igen strapabíróak, akár több, mint 10 évig is működőképesek. Az akkumulátorok tekintetében is folyamatosan folynak ígéretes kutatások, amik nem csak a tárolókapacitás növelésére, hanem az élettartam meghosszabbítására is irányulnak.
8. Csak nyáron termel a rendszer, amikor süt a nap
A napelemes rendszereknek köszönhetően egész évben elérhető az elektromos áram előállítás, igaz az energiatermelésben megfigyelhető egy éves termelési görbe. Mivel a tavasztól őszig tartó időszakban a nappalok hosszabbak, és a napsugarak beesési szöge is ideálisabb, ezért a termelés is több, mint az év másik felében. Egy ideálisan megtervezett napelemes rendszer pedig annyi energiát termel éves szinten, ami az adott ingatlan fogyasztását maximálisan kielégíti.
9. Csak tetőre szerelhető fel, amit át kell alakítani
Bár leggyakrabban a napelem háztetőre kerül, mégis a panelek egyik nagy előnye, hogy igen sokrétű a felhasználási lehetőségük. A PV modulok felrögzíthetők akár az épületek homlokzatára, megfelelő tartószerkezettel akár a szabad földre is telepíthető, sőt már több országban léteznek úgynevezett lebegő, vizen úszó napelemes rendszerek is.
10. Villámhárítóval együtt kell felszerelni
Ez az állítás nem minden esetben igaz! A hazai villámvédelmi jogszabály értelmében csak a nagyobb teljesítményű (10 kW feletti) rendszerek esetében indokolt a napelem villámvédelem kiépítése. A napelemek villámvédelme tehát nem minden esetben kötelező, de a személy- és vagyonbiztonság azonban igen fontos és átgondolandó tényező, ezért javasolt mérlegelni a napelem villámhárító kialakítását. A napelemes rendszer felszerelése esetén érdemes szakértőket is bevonni, kivizsgálni a kockázatokat és a napelem villámvédelem szükségességét.
11. Pár év múlva fele ennyibe fog kerülni a napelemes rendszer
A napelemes rendszereknél az utóbbi évtizedben jelentős árcsökkenés volt tapasztalható, viszont nincs garancia arra, hogy ez az árak redukálódása tovább fog tartani. Sőt! Az utóbbi években már megfigyelhető volt az alapanyaghiány és az egyes alkotóelemek piaci drágulása.
Másik oldalról vizsgálva pedig, minél előbb vág bele valaki egy napelemes rendszer kialakításába, annál hamarabb térül meg a befektetése. Így nem érdemes arra éveket várni, hogy a fotovoltaikus rendszerek elemeinek ára tovább essen.
12. Ha elromlik valami a rendszerben, óriási összeg a javíttatása
Először is a napelemes rendszerek évtizedeken át tudnak problémamentesen működni, így annak a valószínűsége, hogy javítani kell valamelyik elemet igen kicsi. Amennyiben mégis megsérül, vagy meghibásodik egy napelem, akkor azt egy szimpla cserével és néhány tízezer forintos költséggel meg lehet oldani. A napelem inverter esetében tapasztalt hibák többsége csak pillanatnyi zavar, amit bejelentést követően akár távolról is javítani lehet.
13. Csak a déli oldalon működik a napelem
Az valóban igaz, hogy fontos a napelemek tájolása, viszont nem csak egy bizonyos irányba néző tető lehet optimális! A déli kitettségű tetőfelület a legideálisabb a napelemek telepítésére, mert így a kora reggeli óráktól egészen késő délutánig érik a napsugarak a napelemek felületét. Ugyancsak megfelelő az is, amennyiben a napelemek tájolása keleties vagy nyugatias. Ami kimondottan kerülendő az az északra néző tetőfelület, mert itt a panelek gyakorlatilag csak a szórt fénnyel tudnak gazdálkodni. Itt megemlítenénk még, hogy fontos az is, hogy a napelemek beállításánál meglegyen a 35 fokos dőlésszög!
14. Engedélyre van szükség a napelemek felszereléséhez
A felszereléshez nem, viszont a hálózatra kapcsoláshoz feltétlenül szükség van engedélyeztetési eljárásra. Ennek az az oka, hogy a hálózati szolgáltatónak tudomást kell szereznie arról, hogy az általa üzemeltetett hálózatba betermelés is történik. A hálózat stabilitását pedig csak a szolgáltató tudja szabályozni.
15. A napelemek által termelt áramot a szolgáltató nem veszi át, így az elveszhet
A szolgáltatónak kötelessége átvenni a termelő-fogyasztók által megtermelt többletenergiát. A jelenleg hatályban lévő szaldó elszámolás pedig igen kedvező feltételeket teremt erre, hiszen éves elszámolásnál, amennyiben a hálózatról vételezett és betermelt energia kiegyenlíti egymást, az áram ára megegyezik. Amennyiben több volt a betermelt áram, mint a hálózatról vásárolt, akkor is átveszi a szolgáltató az energiát, viszont már egy alacsonyabb áron.
16. A napelemekben a szélsőséges időjárás kárt tehet
A napelem jégkár igen ritka jelenség, ugyanis a panelek igen strapabíróak, edzett üvegfelület képezi borításukat, így csupán csak a teniszlabdányi jegek tudnak kárt tenni bennük. Amennyiben a napelemeket megfelelően rögzítették, és a rögzítési pontok állapotát időközönként ellenőrzik, akkor a napelemes rendszer szinte szerves részét képezi az ingatlannak. Így az erős szelek és viharok sem tudnak kárt tenni a rendszerben.
A napelem rendszer a környezettudatosság egyik legfontosabb eszköze, amivel védekezni tudunk az éghajlatváltozás következményeként kialakuló szélsőséges időjárás ellen!
17. Néhány év múlva mehet a kukába a napelem, ami ráadásul veszélyes hulladéknak minősül
A napelemek több évtizeden keresztül is képesek közel teljesítményük maximumán működni. Ezt bizonyítja az is, hogy bár fiatal a napelem technológia, mégsem jelentek meg az elhasználódott napelemek tömegével hulladékként. A napelemek pedig nem válnak sosem veszélyes hulladékká! (Ennek magyarázatát lásd a 4-es pontban!)
18. A napelem technológia már most elavultnak számít
A napelem technológia az egyik leginnovatívabb termék manapság a piacon. A gyártók folyamatos fejlesztéseket hajtanak végre a napelem teljesítmény, a hatékonyság és a hatásfok fokozása érdekében. A napenergia az egyik legjobb megújuló energiaforrás, amelyet a napelem rendszereknek hála egyre intenzívebben tudunk kiaknázni. A napelem technológia előtt még óriási jövő áll!
19. Napelemeket csak pályázattal érdemes vásárolni
Ez a kijelentés sem igaz! Bármikor jó döntés lehet ez a befektetés, hiszen minél előbb történik meg a napelem rendszer telepítése, annál előbb válik egy háztartás önellátóvá. Ezzel pedig jelentős összegeket lehet megspórolni. Természetesen a támogatások rendkívül hasznosak, hiszen a megtérülési időt jelentősen le tudják redukálni.
20. Ha elköltözünk, akkor kidobott pénz a napelem
Ez sem igaz! Egy napelemes rendszer növeli az ingatlan értékét! Gyakorlatilag a befektetés sosem veszik el, hiszen a potenciális vásárló számára is elismert értéket képvisel a napelem.
+1 Ha napelemet szerelünk fel, akkor biztosan lesz melegvizünk is
Ez az állítás alapvetően a napelem és napkollektor fogalmi zavarából fakad. A napelemek elektromos áramot állítanak elő, míg a napkollektor melegvizet. A napelemes rendszerrel csak közvetve lehet melegvizet is előállítani, ha a megtermelt energiával egy villanybojlert látunk el. Léteznek még komplex napelemek is, amelyek az áram mellett melegvizet is képesek előállítani, de ez a technológia nem kifejezetten elterjedt még.
A fenti pontok alapján bebizonyosodott, hogy nem szabad hinni az interneten keringő tévhiteknek! Amennyiben mégis elbizonytalanodna, bátran keresse fel kérdéseivel az EU-SOLAR Nyrt. szakértőit!
Ha Ön is szeretne saját napelemes rendszert, akkor kérjen ajánlatot! A kalkulációt követően 15 percen belül részletes, személyre szabott árajánlatot küldünk.